Νίκη σε φιλικό ο Ολυμπιακός - Το Σάββατο με τη Ρόμα

• 2/8/2024 • 1332 προβολές
Συνέχεια στα φιλικά ματς έδωσε ο Ολυμπιακός, καθώς στο πλαίσιο της καλοκαιρινής του προετοιμασίας αντιμετώπισε στην Ιταλία την Τερνάνα και νίκησε με 0-4. Οι «ερυθρόλευκοι» σε όλο το ματς ήταν ανώτεροι από την αντίπαλό τους, ενώ όλα τα γκολ της αναμέτρησης τα σημείωσαν στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ζέστη που επικρατούσε στην περιοχή επηρέασε την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να μη δούμε πολλές φάσεις για γκολ. Ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε δύο καλές στιγμές με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Συγκεκριμένα, στο 21′ ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τ’ αριστερά και έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό μετά, στο 22′, ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την ίδια όμως κατάληξη.

Αντιθέτως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε το ρυθμό του και κατάφερε να σκοράρει και να δημιουργήσει ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα γκολ. Στο 50′ ο Ρέτσος δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να περνάει σε κόρνερ δίπλα από την αντίπαλη εστία. Στο 54′ ο Γιάρεμτσουκ έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Μουζακίτης, ο Κοστίνια πήρε την κεφαλιά και ξανά ο γκολκίπερ της Τερνάνα αντέδρασε σωστά.

Λίγο αργότερα, στο 58′, ο Κοστίνια έκανε την μπαλιά για τον Γιάρεμτσουκ μέσα στην περιοχή, ο Ουκρανός φορ ο οποίος έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του στον Ολυμπιακό έστρωσε την μπάλα στον Μαρτίνς και με πλασέ από τα δεξιά άνοιξε το σκορ στο ματς. Το 0-2 δεν άργησε να γίνει, καθώς στο 60′ ο Μασούρας «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ και ο Κουτσίδης με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δοκάρι με τον Παπακανέλλο, όταν μετά από γύρισμα του Μασούρα από τα δεξιά ο νεαρός μεσοεπιθετικός έκανε το κοντρόλ και αμέσως το πλασέ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι της εστίας των Ιταλών.

Το 0-3 «έγραψε» στο 76′ με γκολ του νεοφερμένου Βέλντε, ο οποίος επίσης έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του. Μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή η μπάλα στρώθηκε στον Νορβηγό εξτρέμ και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-3 στον αγώνα.

Λίγα λεπτά μετά, στο 82′, διαμορφώθηκε και το 0-4 από τον Παπακανέλλο, όταν ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα, έπαιξε το ένα-δύο με τον Μαρτίνς με τον Μασούρα να κάνει το πλασέ και τον τερματοφύλακα να διώχνει, αλλά στην επαναφορά ο Παπακανέλλος αρχικά με το κεφάλι και μετά με πλασέ, έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Το επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό είναι προγραμματισμένο το Σάββατο (03/08) κόντρα στη Ρόμα στις 21:30 ώρα Ελλάδας.

Τερνάνα (Ι. Αμπάτε): Φράνκι, Κασασόλα, Λϊακόνο, Καπουάνο, Μπέλα Βίνια (73′ Μπιοντίνι), Ντε Μπουρ (80′ Σισέ), Αλόι, Πατανέ (73′ Φεράρα), Καρμπόνι (80′ Ματέους), Τσιτσερέλι, Φεράντε (80′ Μπολόκα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Αναγνωστόαπουλος (46′ Μπότης), Αποστολόπουλος, Άμπι, Κουτσίδης, Κοστίνια, Ρέτσος, Μουζακίτης, Παπακανέλλος, Μαρτίνς, Μασούρας, Γιάρεμτσουκ (70′ Βέλντε).