2-0 η Εθνική την Ιρλανδία

• 11/9/2024 • 346 προβολές
Σοβαρή και πειθαρχημένη στο Δουβλίνο η Εθνική Ομάδα, κράτησε μακριά από κινδύνους την εστία του Βλαχοδήμου -και αφού ξεπέρασε το "μουδιασμένο" πρώτο ημίχρονο, κυριάρχησε της Ιρλανδίας στο δεύτερο με το υπέροχο γκολ του Ιωαννίδη και με αυτό του Τζόλη λίγο πριν το φινάλε, για τη δεύτερη σερί νίκη με Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Πρώτη στον όμιλο η "γαλανόλευκη" στη διαφορά τερμάτων με την Αγγλία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στο να μην επιτρέψουν τη δημιουργία κινδύνων από τους αντιπάλους τους και προσπαθούσαν με ιδιαίτερη προσοχή να πλησιάσουν την αντίπαλη εστία. Αν και οι Ιρλανδοί είχαν την κατοχή και κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, η Εθνική ήταν αυτή που απείλησε σε δύο περιπτώσεις: στο 11΄ με την κεφαλιά του Κουλιεράκη από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη να βρίσκει το πάνω μέρος της δοκού και στο 26΄ με την εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, που ανάγκασε τον Κέλεχερ να πέσει στη δεξιά γωνία του για να διώξει σε κόρνερ. Στο 41΄ ο Ογκμπένε σκόραρε με σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά, καθώς ό σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ όταν "παρέλαβε" τη μπάλα.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (50΄), η Εθνική πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Φώτη Ιωαννίδη που από το ύψος της περιοχής, ύστερα από οριζόντια πάσα του Μπακασέτα και ελιγμό- ξεμαρκάρισμα, έστειλε τη μπάλα στο "γάμα" του Κέλεχερ για το 1-0 της Εθνικής. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Ιωαννίδη στα δύο πρώτα ματς του Nations League.

Στο 69΄ ο Μπακασέτας είχε ένα ακόμη καλό χτύπημα φάουλ, που έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από τη συμβολή των δοκών του Κέλεχερ.

Στο 87΄ο "κάπτεν" της εθνικής Τάσος Μπακασέτας βρήκε με πάσα από το κέντρο τον Τζόλη και αυτός, αφού έφερε τη μπάλα στο αριστερό, εκτέλεσε τον Κέλεχερ για το 2-0 και εδραίωσε τη "γαλανολευκη" επικράτηση. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Χρήστου Τζόλη σε επίσημο αγώνα της Εθνικής Ανδρών.

Ιρλανδία (Χέιμιρ Χάλγκριμσον): Κέλεχερ, Ο' Σέι, Ομομπαμιντέλε (74΄ Ντόχερτι), Κόλινς, Μπρέιντι, Ογκμπένε (84΄ Ρόμπινσον), Σμόλμποουν, Μολούμπι (63΄ Φέργκιουσον), Μπρόουν, Νάιτ (74΄ Μακατίρ), Ζμόντικς (84΄ Άιντα).

Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Σιώπης (88΄ Ντόη), Μπουχαλάκης (67΄ Πέλκας), Τζόλης (89΄ Βαγιανίδης), Μπακασέτας, Χατζηγιοβάνης (67΄ Ζαφείρης), Ιωαννίδης (88΄ Παυλίδης).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Αγγλία-Φινλανδία 2-0.